Αυτό ήταν μόνο η αρχή…. για τα κορίτσια του Λασσάνη

Ρεπορτάζ: Θανάσης Τέγος

«Πράσινο» βάφτηκε το ντέρμπι της Α2 Γυναικών, όπου ο Λασσάνης Κοζάνης υποδέχτηκε τον γειτονικό Απόλλωνα Πτολεμαϊδας, τον οποίο κέρδισε με 41-35. Τα κορίτσια του Ζήση Καψάλη πήραν δίκαια την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα αφήνοντας τη φιλοξενούμενη ομάδα χωρίς νίκη μετά από 3 παιχνίδια.
Ο Λασσάνης είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκε με 23-17. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στο δεύτερο μέρος, με τη γηπεδούχο ομάδα να προηγείται στο τρίτο δεκάλεπτο με 33-28. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο Λασσάνης «ξεκόλλησε» από τον πυθμένα του βαθμολογικού πίνακα κάνοντας ουσιαστικά μια νέα αρχή.

Δεκάλεπτα: 13-8, 23-17, 33-28, 41-35
Διαιτητές: Παπαδόπουλος-Ινγατίου

ΛΑΣΣΑΝΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Καψάλης): Ρουσίτι, Βαξεβάνου, Κότσικα 1, Βαρδάκα 5, Μάντζου 7, Τάκου, Δημητριάδου Κ. 12, Δημητριάδου Π. 5, Τζιούτζα 7, Κουτούλα, Γκαζή 4.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Κούκος): Αθανασιάδου 9, Πισιάνη 8, Κλάγκου 2, Λογδανίδου 11, Σαρβάνη, Κοτζαϊτση 3(1), Παπαγρηγορίου, Χαϊτίδου, Δεληγιώργη.