Ο Σύλλογος Δικαστικών Υπαλλήλων Πρωτοδικείου Κοζάνης προχώρησε σε συμβολικό κλείσιμο του Δικαστικού Μεγάρου Κοζάνης και Εορδαίας
Ο Σύλλογος Δικαστικών Υπαλλήλων Πρωτοδικείου Κοζάνης, συντασσόμενος με το κάλεσμα της Ομοσπονδίας Δικαστικών Υπαλλήλων Ελλάδος (Ο.Δ.Υ.Ε.), στα πλαίσια των κινητοποιήσεων , ενόψει του Νομοσχεδίου για την αναμόρφωση του Δικαστικού Χάρτη της Χώρας, (Βλ. ΑΠ76/19-2-2024 ανακοίνωση), πραγματοποίησε το πρωί της Δευτέρας συμβολικό κλείσιμο του Δικαστικού Μεγάρου Κοζάνης και Εορδαίας, κατά το δίωρο της διακοπής εργασιών (9:00- 11:00).
Το επικείμενο Νομοσχέδιο Αναμόρφωσης του Δικαστικού Χάρτη αποτελεί ένα θέμα που αφορά όλους μας, καθώς επηρεάζει άμεσα την αποτελεσματικότητα του δικαστικού συστήματος.
Κλείνουν δικαστικά καταστήματα με αποτέλεσμα να δυσχεραίνεται η καθημερινότητα των δικαστικών υπαλλήλων και των οικογενειών τους και το σημαντικότερο όλων είναι ότι πλήττεται η προσβασιμότητα και η άμεση εξυπηρέτηση των πολιτών. Ήδη έχει προηγηθεί συγχώνευση τοπικών Ειρηνοδικείων της περιφέρειας του Πρωτοδικείου Κοζάνης.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhvuNkneIjoxrftEMjH8uQXvweF9V8SyeBDm-HtfrB4Z5ZbPRW375yZNSxyd0ysV-wrYWD8VYgYhwriafl3HRKNcuUt78QUiUYuNb9m2wCivsTmEnTDsbZKRV3kxKBTUjNWfBPePL4q6HByU1HfNWrNWP8Ep7e4Huks29f7bB-ouqNxujlBfWEilNgmHybA/s16000/%CE%94%CE%99%CE%9A%CE%91%CE%A3%CE%A4%CE%97%CE%A1%CE%99%CE%91%20%CE%95%CE%9F%CE%A1%CE%94%CE%91%CE%99%CE%91%CE%A3%20(2).jpeg)
Στόχος του νομοσχεδίου είναι η επιτάχυνση της απονομής δικαιοσύνης, η οποία όμως δεν προκύπτει από την αλλαγή του δικαστικού χάρτη, αλλά πρωτίστως από την επαρκή στελέχωση των υπηρεσιών των δικαστηρίων.
Μια από τις κύριες ανάγκες είναι η πραγματοποίηση μαζικών προσλήψεων δικαστικών υπαλλήλων. Απαιτείται επείγουσα δράση για να καλυφθεί η έλλειψη προσωπικού και να διασφαλιστεί η ομαλή λειτουργία των δικαστηρίων.
Διεκδικούμε να μην καταργηθεί – συγχωνευθεί καμία δικαστική υπηρεσία
Διεκδικούμε ακόμη την επαναθεσμοθέτηση του επιδόματος των ειδικών συνθηκών, έτσι ώστε να αντικατοπτρίζεται η σημασία και η ευθύνη του έργου των δικαστικών υπαλλήλων.
Για το Δ.Σ. του Συλλόγου Δικαστικών Υπαλλήλων Πρωτοδικείου Κοζάνης
Η Πρόεδρος Η Γραμματέας
Κυριακή Τσαλικίδου Ελένη Ντένα
0 Σχόλια