Την πήρε στο κυνήγι…

A΄ΕΠΣ ΚΟΖΑΝΗΣ: ΑΕΠ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΕΙΩΝ-ΑΡΔΑΣΣΑ 2-1

Θανάσης Τέγος

«Φωτιά» έβαλε στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣ Κοζάνης η ΑΕΠ Καραγιαννείων, αφού στο γήπεδο της Ξηρολίμνης κέρδισε με 2-1 την πρωτοπόρο Άρδασσα, μειώνοντας παράλληλα την μεταξύ τους διαφορά στους 2 βαθμούς, λίγες αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος. Ο αγώνας που τον παρακολούθησαν περισσότεροι από 600 φίλαθλοι των δυο ομάδων ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχος, αφού άνοιξαν το σκορ έστω και με περιπετειώδη τρόπο.
Ο Μετικάνος έδωσε πάσα στον Βάλλα που σούταρε στο δοκάρι για να σουτάρει στη συνέχεια ο Σαββούδης να αποκρούσει ο Μπερπερίδης, άλλα επερχόμενος ο Χρήστος Καραγεώργος σημάδεψε σωστά μόλις στο 3’ βάζοντας στη θέση οδηγού τα Καραγιάννεια. Οι ποδοσφαιριστές της Άρδασσας στο επόμενο λεπτό κιόλας  έχασαν μια σπουδαία ευκαιρία με τον Χρήστο Δημητριάδη, ενώ στο 30’  άγγιξαν την ισοφάριση με τον Μαυρομματίδη που βρήκε το κάθετο δοκάρι της εστίας του Μαγούλα. Λίγα λεπτά πριν οι δυο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια ο Μάριος Θεοδωρίδης με δυνατή κεφαλιά ζευγάρωσε τα τέρματα για την ΑΕΠ μετά από σέντρα του Μπόντσα. Το δεύτερο μέρος ήταν κάπως πιο χαλαρό σε σχέση με το πρώτο με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν λίγο πριν το τέλος με τον Νεοφυτίδη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σερσέμη.  Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Αιανή νίκησε στην έδρα της με 2-1 την Ακαδημία Σιάτιστας και διατήρησε τις μαθηματικές της ελπίδες για παραμονή.